Turgut Özakman, "CUMHURİYET - Türk Mucizesi - İkinci Kitap"

 
 
Turgut Özakman
 
CUMHURİYET
Türk Mucizesi - İkinci Kitap
 
 
Sn. Turgut Özakman, "CUMHURİYET - Türk Mucizesi - İkinci Kitap" isimli kitabının 470 ve 471. sayfalarında, Hüseyin Köycü ve Şenkaya'nın aydınlanma sevdalısı halkına bir bölüm ayırmıştır. Bu bölümde Hüseyin Köycü'nün de bir resmi bulunmaktadır.
 
 Kitapta ilgili bölümde yazılanları, resimleri ve kitap hakkındaki teşekkürleri altta bulabilirsiniz: 


"ALLAHÜEKBER DAĞININ eteğinde Şenkaya köyü vardı. Bu dağ kışın cehennem yazın cennetti. Büyücek bir köydü Şenkaya. Erkekleri Birinci Dünya Savaşı'nın bitmesinden sonra yurtlarını Ermeni işgaline karşı korumak için çevre köylerle birlikte silahlanmış, milis birlikleri kurmuşlardı. Barış görüş olunca silahlar bırakıldı. 

Bu köyün aydınlık insanlarından Hüseyin Köycü dedi ki:

"Bundan sonra yöremizi, yurdumuzu onarmak, kalkındırmak için dişimizle, tırnağımızla, canımızla, terimizle çalışmamız gerek. Başımıza ne geldiyse cahillikten geldi. Bir şu Rusların yaptığı binalara, yollara, demiryollarına, caddelere bakın, bir bizim halimize. Adam yol yapıyor, yolun onarımı gerekince kullanılacak taş kumu da yolun yanına getirip bırakıyor. Öyleyse her şeyden önce eğitim."

Köyünde tek odalı eski bir evi parasız özel okul yaptı. Öğretmenin parasını cebinden verdi. Sık sık köyün bağlı olduğu Oltu ilçesine gidiyor, köyüne yol, ebe, okul, eğitim aracı, kitap, ilaç istiyor, yalvarıyor, her devlet kapısını zorluyordu..

Öğrenciler küçük, tek odaya sığmaz olmuştu. Kışın da iyi ısınmıyorlardı. Köylü okulun önemini kavramıştı. Harekete geçti. Sırtlarında taş taşıyarak, imece usulü iki sınıflı bir okul binası yaptılar. İki sınıfın arasına iki yanı da ısıtacak Rus usulü bir ocak yerleştirdiler. Ocağının yanına odun yığdılar. Oltu Eğitim Müdürü ile Kaymakam bir gün köye gelip yeni özel okulu, yerlerde oturan öğrencileri ve öğretmeni gördüler. Bu çaba karşılıksız bırakılamazdı. Bakanlığa durumu bildirdiler. 

Kaymakam içini çekti: "Her köyde bir Hüseyin Köycü ve her köy böyle olsa, eğitim sorunumuz yarı yarıya azalır."

Eğitim müdürü iyimserdi: 
"Gün gelir bütün köyler uyanır. Eğitimin değerini kavrar. Köylü daha gözlerini yeni yeni aralıyor. Bin yıllık uykudan uyanmak kolay mı? O da yüz yıl sürer."

Türk alfabesinin kabul edildiği yıl devlet, Örtülü köyünde ilkokul açtı. Bir kamyonla sıralar, masalar, dolaplar, kâğıtlar, kalemler geldi. Devletin öğretmeni de birlikte gelmişti. Köy bayram etti. Okul üçüncü sınıfa kadar eğitim verecekti. Okulu bitirenler öğretmen okullarına yatılı gideceklerdi. 

Hüseyin Köycü boş durmadı. Birçok yararlı işinin arasında bir de okul gecesi diye bir şey icat etti. Yılda bir-iki kez okul gecesi yapılacaktı. Bu okulu bitiren Sabahattin Avcı yıllarca sonra okul gecelerini şöyle anlatacaktı:

"Okul gecesi yapılacağı gün köy bayram sevinci içinde olur. Saat 20.00'de toplantı başlar. Yarışma yapılacaksa jüri üyeleri ve gruplar önceden yerlerini alırlar. Bu gruplardan birine girebilmek için okulu ya da halk dershanesini bitirmiş olmak şarttır."

Okul gecelerine tüm köy halkı, kadını kızı, genci, yaşlısı katılıyordu. Yakın köylerden dinlemeye gelenler de oluyordu. Münazaralar, bilgi yarışmaları yapılıyor, müsamereler düzenleniyordu. Yenilen grup mutlaka cezalandırılıyordu. Cezalar şöyleydi: Müsamere hazırlamak, konferans vermek, bilmeyenlere okuma yazma öğretmek, durumu elverişli olmayan çocuklara yardım etmek vb.

1933 yılında Allahüekber dağının eteğindeki sapa Şenkaya köyünde bunlar oluyordu."
 
 
 
  
 
  
 
 Kaynakça 
Kaynakça - Toplum Kalkınmasında Örnek Lider Hüseyin Köycü (Prof. Dr. Koptagel İlgün)
 

 

--------------------------------- o --------------------------------- 

 

"Şenkaya Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği" Başkanı Sn. Tokay Köycü tarafından, "Cumhuriyet  - Türk Mucizesi İkinci Kitap" kitabının yazarı Sn. Turgut Özakman'a, dernek plaketi verildi (13/11/2010).

 

Sn. Tokay Köycü, Sn. Turgut Özakman'a teşekkür plaketi verdi

 San.  Tokay Köycü, Sn. Turgut Özakman'a teşekkür plaketi verdi

  

 

 

--------------------------------- o --------------------------------- 

 

Pof. Dr. Koptagel İlgün tarafından Sn. Turgut Özakman'a Caddebostan Kültür Merkezi'nde Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen imza gününde bir plaket verildi. Hüseyin Köycü'ye kitabında daha uzun bir yer vermek istediğini belirten Özakman, Köycü'nün hayat hikayesinden çok etkilendiğini söyledi (18/12/2010).

 

  Sn. Turgut Özakman ve Sn. Koptagel İlgün

 Plaket Töreni

 Plaket Töreni 

 

 

--------------------------------- o ---------------------------------  

 

Kitap İçin Teşekkürler:

 

Çok Değerli Üstadımız,
Sayın Turgut Özakman Beyefendi,

CUMHURİYET Türk Mucizesi İkinci Kitabınızı çıktığı gün büyük bir heyecanla aldım ve gecenin geç saatlerine kadar okudum. Buyurduğunuz gibi uygarlık kahramanı olan demir adamlara sizin de dahil olduğunuzu düşünmekteyim. Çünkü bugünün Türkiye’sinde çok daha değer kazanacak olan, Cumhuriyetimiz ve  onun kurucusu eşsiz Ata’mızı böyle akıcı bir dille yazmış olmanızın değerini de eminim ki daha sonra ki kuşaklar bilip yazacaklardır.

Sağlık sorunlarınız içinde Cumhuriyet’imizin romanını yazma gücüne sahip olabilmenin, Atatürk’ümüzü özümsenin ve Cumhuriyet’imizin faziletini yaşamanız ve yazmanızın bir ödülü  olduğu kanaatini taşımaktayım.

Kitabınızın 470. sayfasında dedem merhum Hüseyin Köycü’ye yer vermenizden dolayı şahsım ve tüm Şenkaya halkının minnet ve şükran duygularını arz ediyorum. Cumhuriyet yolunda dahanice eserlere imza atabilmeniz için sağlıklı olmanız dileklerimi  de saygılarımla birlikte sunuyorum.

27/10/2010  

Prof.Dr. Koptagel ilgün
Acıbadem Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Bşk.
ve "Toplum Kalkınmasında Örnek Lider Hüseyin Köycü" Kitabı Yazarı


--------------------------------- o --------------------------------- 
 
 
Sayın Turgut Özakman,

Çok kıymetli eseriniz; CUMHURİYET - TÜRK MUCİZESİ - İKİNCİ KİTAP isimli kitabınızda;

Cumhuriyetimizin kuruluşunda, Milli Mücadelede, Büyük Önder Atatürk’e destek vermiş, halkı aydınlatmış, Atatürk Devrimleri'ni yöresinde halkına öğretmiş, köyünün kalkınması için fedakarca ve feragatla çalışmış, Şenkaya İlçemizin kurucusu olmuş;

HÜSEYİN KÖYCÜ'ye ve ŞENKAYAMIZA yer vermiş olmanızdan dolayı, Tüm Şenkayalılar olarak büyük bir gurur, mutluluk ve sevinç içinde olduğumuzu Zat-i Aliniz’e bildirirken, teşekkürlerimizi arz ederiz.
 
27/10/2010   
Şenkaya Ve Köyleri Kültür Ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu adına
Tokay Köycü
 
 
--------------------------------- o ---------------------------------  
 
 
 
Sayın Prof.Dr. Koptagel İLGÜN

Şenkaya'mızın kurucusu, halk bilgesi Büyük İnsan Hüseyin Köycü için yıllarca yaptığınız maddi ve manevi uğraşınız ve kendisinin insanlara öğretmek istediği; FEDAKAR VE FERAGAT sahibi  insan olmak idealine en uygun çalışmalarınızla yazmış olduğunuz "Toplum Kalkınmasında Önder Lider Hüseyin Köycü" adlı yapıtınız, herkesin takdirine mazhar olmuştu.

Hüseyin Köycü ve O'nun ilçesi olan Şenkaya'da 1930'lu yıllarda Hüseyin Köycü marifetiyle yapılan eğitim hamleleri, bütün Türkiye’nin okuyacağı ve hatta başka dillere çevrildiğinde Dünya’nın okuyacağı bir kitap olan Turgut ÖZAKMAN’a ait  CUMHURİYET - TÜRK MUCİZESİ - İKİNCİ KİTAP adlı yapıta  girmiş bulunmaktadır.

Hüseyin Köycü’nün "CUMHURİYET - Türk Mucizesi - İkinci Kitap" adlı önemli bir eserin içinde yer almasının tamamen sizin eseriniz olduğunu biliyoruz ve görüyoruz.

Sizi tekrardan bütün içtenliğimizle kutlarken, teşekkürlerimizi bildiriyoruz.
 
27/10/2010   
Tokay Köycü 
Şenkaya Ve Köyleri Kültür Ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı                       
 
 
 
http://www.huseyinkoycu.com/?&Bid=502259 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret46530